BORULARI TAŞIMA VE DEPOLAMA

ÖZPLAS BORULARI TAŞIMA VE DEPOLAMA 

Özplas boruları ve ek parçaların taşınması ve depolanması önemlidir. Hammadde sınıfı ne olursa olsun polietilen boruların taşıma ve depolama önerileri aynıdır. Borular keskin objelere karşı dayanıksız olmasına karşın, hafif ve kolay taşınabilen dayanıklı esnek bir malzemedir. Bu sebeple taşıma esnasında kesici objelere dikkat edilmelidir. Borunun dış yüzeyine yazılacak ve işaretler maksimum boru et kalınlığının %10'unu geçmemelidir.%10dan fazla yazılmış yazı ve işaretli borular uygun olmayan ürün olarak değerlendirilmelidir. Ürünler açık havada uzun bir süre depolanacak ise UV ışınlarından korunmak amacıyla üzerleri branda veya siyah örtü ile örtülmelidir. 

 

SEVKİYAT 

*    Taşıma aracının yükün yüklenecek kısmının yeterince düzgün ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Sivri veya kesici nesnelerin olmamasına dikkat edilmelidir.
*    Boruların yerleştirilmesi esnasında ürünlerin ısı veren yada yayan kaynakların yakınında bulunmamasına dikkat edilmelidir.
*    Boruların taşınması esnasında metal zincir ve ya askıların ürünlere direk temas etmemesine dikkat etmelidir.
*    Küçük ebatlı ek parçaların taşınması durumunda ek parça uçlarının birbirine sürtünmesi engellenerek taşınmalıdır.
*    Bağ halindeki boruların sevkiyatı hem yatay hem de dikey olarak yapılabilir.
*    Ayrı atü ve çaptaki boruların ezilme ihtimalleri göz önüne alınarak sevkiyatları yapılmalıdır.

BOŞALllM VE ÇERÇEVE HALİNDE AMBALAJLI BORULAR 

*    Çerçeve halinde ambalajlı boruların vinç ile taşınması durumunda metalik olmayan geniş askı bantları veya halatları kullanılmalıdır.
*    Uzunluğu 6metreden fazla olan boruların yük taşıyıcı askı kolları arasındaki mesafe en azından boru uzunluğunun ve ya ambalajın dörtte biri kadar olmalıdır.
*    Taşıma amacıyla zincir ve ya kanca kullanılmamalıdır.
*    Taşıma ve boşaltım esnasında kol askılarının boru bağlarını ortalayacak şekilde eşit aralıklarla yerleştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.
*    Kümelenmiş boru ambalajının uzunluğunun 6 metrenin üzerinde olması durumunda boşaltım esnasında en azından 4 kollu çatal veya kalas destekli ve uygun kol askılı vinç kullanılmalıdır. Boruların tek tek boşaltılması halinde de aynı yöntem kullanılmalıdır. Boşaltımın düz bir zemine yapılması halinde kızak ve halat askılarının kullanılması daha pratik olabilir. 


Adres

Organize San. Böl.16.Cad. No:46 KAYSERİ / TÜRKİYE

Bize Ulaşın

[T] : +90.352 321 13 39 [F] : +90.352 321 13 41
info@ozplas.com.tr